طراحی دکوراسیون اداری ، از آغاز تا امروز ؟

طراحی دکوراسیون اداری ، از آغاز تا امروز ؟

سیر تحول طراحی دکوراسیون اداری ، از آغاز تا امروز ؟ 

طراحی داخلی محیط های اداری و مبلمان اداری(Office furniture)در دهه های گذشته ، با تغییرات و تحولات فراوانی همراه بوده و همزمان با پیشرفتهای تکنولوژی ، فرهنگ و ارتباطات اداری هم به دنبال هماهنگ کردن خود با این پیشرفت ها بوده است . بروز و ظهور تکنولوژی دیجیتال و محبوبیت هر چه بیشتر آن به تحولات سازنده اخیر محیط های کار بسیار کمک کرده است .
 اما اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم ، طراحی دفاتر کار اداری از اوایل دهه ی 1900 میلادی در حال تجربه ی یک تکامل پایدار بوده است . این تحول چیزی فراتر از جایگزینی ماشین های تحریر و فکس با کامپیوتر ها و ایمیل است . در اینجا ما نگاهی اجمالی می اندازیم به دهه هایی که تغییرات کلیدی فراوانی در طراحی اداری و به ویژه طراحی دفاتر کار ، ایجاد شده است

  • طراحی مبلمان و دکوراسیون اداری و خانگی دهه 1900 میلادی :

 فردریک تیلور یک مهندس امریکایی است که بعنوان یکی از بنیانگذاران طراحی داخلی فضای کار ، شناخته می شود . او بی شک از رهبران فکری "جنبش بهره وری " است که در دوران ترقی ( اواخر دهه 1800 و اوایل 1900 میلادی ) دارای نفوذ و قدرت بوده است . در آن زمان ، طراحی ابتدایی کارخانه ها و دفاتر کار به صورت مستقیم و خطی و به شدت تحت تاثیر صنعت بوده است .تیلور ، کارگران و کارمندان را در یک محیط وسیع و باز در کنار هم قرار داد تا در تعامل با یکدیگر فعالیت کنند . این دوران را می توان دهه مدیریت علمی شناخت . این تحول ، طراحی را در مسیری قرار داد که ما امروزه بنام طراحی پلان باز می شناسیم . اما بجای افزایش " بهره وری " ، چیدمان به سبک تیلوریست " کارآیی " را افزایش داد و میزان نارضایتی کارکنان را به طور قابل توجهی کاهش داد . این سبک از طراحی صنعتی از هر دو جنگ جهانی جان سالم به در برد و استوار ماند .

دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

طراحی مبلمان و دکوراسیون اداری و خانگی دهه 1950 میلادی :

 دهه Bürolandschaft (چشم انداز باز دفتر کار ) آغاز همکاری و مشارکت
 تغییرات و تحولات در طراحی دکوراسیون اداری و به ویژه طراحی دفاتر کار ، در طول دهه پنجاه تحت تاثیرانگیزه های سیاسی و ارزش های سوسیالیستی ناشی از نفوذ اروپا در اواسط قرن بیست میلادی بود . سلسله مراتب سازمانی دچار تغییراتی شد و طراحی دموکراتیک که ارتباط و همکاری را هدف اصلی خود قرار داده بود ، مورد توجه قرار گرفت . ( Bürolandschaft ) یک مفهوم آلمانی است که در صدد ایجاد الگوهای چیدمان به نحوی است که میز های کار افراد درکنار هم قرار گیرند و ترکیبی از میز های کار اداری و گیاهان به عنوان پارتیشن و جداکننده استفاده شوند . در حقیقت پلان باز که امروزه در طراحی های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد ، برداشتی آزاد از این نوع چینمان بوده است .

حتما بخوانید :مبلمان اداری مدرن یا کلاسیک ؟مسئله انتخاب

طراحی مبلمان و دکوراسیون اداری و خانگی دهه 1970 و 1980 میلادی :

 ظهور مکعب هایی برای شخصی سازی
 در حالیکه طراحی پلان باز ( open office )در حال رواج یافتن بود ، بسیاری از سازمان ها به این مدل جدید واکنش نشان دادند تا بتوانند سطحی از حریم خصوصی را دوباره بدست آورند . بنابراین اطاقک های زاویه دار در بسیاری از سازمان ها بنا نهاده شد تا در عین برقراری تعامل سازنده با همکاران ، افراد کمی هم فضای شخصی داشته باشند . گستردگی این چیدمان بخصوص در ایالات متحده امریکا بسیار زیاد بود ، اگر چه امروزه از آن بعنوان یک نابهنجاری تاریخی یاد می شود ؛ چرا که در این چیدمان نه فضای باز معنا پیدا می کند و نه حریم خصوصی .

دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

طراحی مبلمان و دکوراسیون اداری و خانگی دهه 2000 میلادی :

 هزاره جدید ، ایدئولوژی و ایده های تازه ای را به ارمغان آورد . انعطاف پذیری شغلی ؛ کسب و کار ها در این دهه میلادی متوجه شدند که کارمندان فقط به اینکه در تمام ساعت کاری روزانه شان در اتاق های کارشان محبوس باشند خلاصه نمی شوند . هم چنین کارفرمایان سازمان ها به این نکته پی بردند که هرچه بیشتر به روحیه کارکنان توجه کنند ، سطح بهره وری به طور قابل توجهی افزایش می یابد . در نتیجه موج جدید طراحی محیط کار و مبلمان اداری ، مرز بین زندگی اجتماعی و زندگی شغلی را برداشت . ظهور کافی شاپ ها و فناوری های بی سیم در این دهه آزادی عمل بیشتری به طراحان بخشید تا کار و اوقات فراغت را در کنار هم قرار دهند . ظراحی دفاتر شرکت گوگل اوج این نوع از طراحی است و به عنوان یک مثال قابل توجه است .

  • طراحی مبلمان و دکوراسیون اداری و خانگی دهه 2010 میلادی :

 امروزه شعار اغلب طراحان دکوراسیون و معماران این است که " طراحی داخلی فضای کار دیگر منطبق با آنچه کارفرما در ذهن دارد نیست بلکه انطباق بیشتری با نیاز های روحی و شغلی کارمندان او دارد ."تحقیقات نشان می دهد که 88% افرادی که در این قرن زندگی می کنند ، مایل به فعالیت در سازمان هایی هستند که مسئولیت اجتماعی و اخلاقی بیشتری در قبال کارمندان شان می پذیرند . طراحی داخلی اغلب دفاتر و ساز مان ها به گونه ای شده که حس همکاری و تعامل اجتماعی را در افراد ایجاد و آنها را برای انجام بهتر کار تهییج کند .

دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

تحول در مبلمان اداری 

ماهیت روانی و فیزیکی محیط کار می تواند تبدیل به روح و هدف آن کسب و کار گردد. ممکن است فکر کنید که تحلیل ها و بررسی های مختلف صورت گرفته بر فضای اداری تنها چند سال باشد که انجام شده اند، ولی این موضع در واقع از سالیان دراز و از زمانی که تجارت به شکل گروهی درآمده است مورد بحث قرار داشته است. با نگاهی به گذشته و حتی چند سال قبل، در می یابید که روند دکوراسیون داخلی (اعم از میز مدیریتی، میز اداری، میز کنفرانس و غیره) دچار تغییرات گسترده ای شده اند.

در سال های ابتدایی تنها هدف طراحی داخلی ایجاد مجموعه ای منظم و صنعتی بود و به صورت کلی جانشینی برای متد طراحی در نظر گرفته نمی شد. هرچه تکنولوژی پیشرفته تر شد مدیران دریافتند که می توان از آن برای تحرک بیشتر و ایجاد شاخه های جدید استفاده کرد. استفاده از تکنولوژی باعث صرفه جویی در هزینه ها، افزایش انعطاف پذیری کاری و استفاده بهتر از شرایط حاکم بر کار شد. امروزه شرکت ها در تلاش هستند که چگونه بتوانند تمرکز کارمند بر کار را بیشتر نموده و باعث شوند راندمان کاری افزایش پیدا کرده تا فرد با استفاده از روحیه تیمی و همکاری بین اعضا بتواند هدف خود را به نحو احسن انجام دهد.

بیشتر بخوانید :مبلمان اداری و انواع سبکهای دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

اولین دفاتر و ادارات در دوران روم باستان ایجاد شدند هدف از آنها برقراری جلسات و کشورداری و تقابل نظرات بین اعضای مختلف سنا بود. فضای اتاق ها در این دفاتر بسیار کوچک و محدود بود. اولین ساختمان اداری در سال ۱۸۶۴ در شهر لیورپول ساخته شد. نمای بیرونی این ساختمان شیشه ای بود و دارای اتاق های مجزا از هم بود. طراحی معروف دیگر مربوط به ساختمان میسوری بولی در کانزانس است که در سال ۱۹۰۹ به اتمام رسید.

پس از این ساختمان فاکتورهای اساسی برای طراحی داخلی ایجاد شد، در واقع می توان اساس ایجاد طراحی داخلی مدرن را به ابتدای قرن بیستم نسبت داد، عوامل مختلفی باعث تغییر در طراحی داخلی شدند به عنوان مثال، اختراع جریان برق و الکتریسیته به طراحان اجازه داد تا پنجره های زیاد موجود در ساختمان ها را کاهش دهند و به جای استفاده از چراغ های گازی از لامپ برق استفاده کنند. از طرفی قیمت بالای زمین و نیز توسعه سازه های فلزی اجازه ساخت ساختمان های بیش از ۱۰ طبقه را به طراحان داد و این شد که در قرن بیشتم شاهد ساخت برج های اداری مثل برج ایمپایر استیت یا برج شیکاگو هستیم.

دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

یکی از دفاتر معروف در گذشته، دفتر فرانک لوید است که مربوط به شرکت صابون سازی می باشد. این شرکت ۱۸۰۰ کارمند داشت که روزانه ۵۰۰۰ سفارش دریافت می کردند. این تعداد کارمند در اتاق هایی بزرگ و به صورت کنار هم مشغول بکار بودند. با گذر زمان مشکلاتی اعم از جریان تهویه هوا، عدم تمرکز و کاهش خلاقیت به سراغ این شرکت آمد، با گذر زمان و توسعه صنعت شیشه و فلز، برخی از طراحان قدم به استفاده از این تکنولوژی های جدید در طراحی دفاتر گذاشتند. به دلیل استفاده از سیستم های تهویه پیشرفته و نور فلورسنت، این دفاتر به مشکلات دفتر ذکر شده در بالا بر نخوردند. با اینحال ویژگی خاص این دفاتر استفاده از یک طبقه کامل به عنوان یک اتاق بود که به نوبه خود ایده ای خلاقانه به حساب می آمد اما مشکل حفظ حریم شخصی در راه بود.

با گذشت مدتی نارضایتی ها از ساختمان باز این دفاتر به گوش می رسید از این رو برخی طراحان به فکر ایجاد قسمت هایی برای حفظ حریم شخصی کارکنان افتادند. ایجاد دیوار های کاذب و جابجا شدنی بهترین ایده ای بود که به فکر آنها رسید که تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد، سردمدار اصلی طراحی مدرن را می توان هات دسکینگ نامید. هدف از طراحی مبلمان اداری مدرن ایجاد فضای مناسب و افزایش صمیمیت میان کارکنان است با این تفاوت که مکان هایی برای حفظ حریم خصوصی افراد ایجاد شده است. دکوراسیون اداری جدید به گونه ای طراحی شده اند که افراد قابلیت تحرک بیشتری داشته باشند و صرفا در یک جا قرار نگیرند.

 دکوراسیون اداری-مبلمان اداری آدینا

 

<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>

لطفا با کارشناسان بخش فروش شرکت مبلمان اداری آدینا  با شماره 44620086در تماس باشید .

 

 

همچنین بخوانید...

31 تير 1400 مقالات مبلمان اداری

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
مقالات مبلمان اداری
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...